Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków jest jednym z najstarszych i najbardziej magicznych miast Polski. Wiąże się z nim wiele ciekawych i tajemniczych legend, w tym ta o smoku Wawelskim, zaczarowanych gołębiach i o żółtej ciżemce.  To także jedna z najchętniej i najczęściej odwiedzanych polskich metropolii, zarówno przez naszych rodaków, jak i przyjezdnych. Czy wiesz co warto zobaczyć w Krakowie?

Magia Krakowa

Zastanawiałeś sie kiedys na czym polega magia Krakowa? Dlaczego tak tłumnie zjeżdżają się tu turyści z całego świata? Przede wszystkim jest to miasto wielu legend. Najpopularniejsze to te o smoku Wawelskim, żółtej ciżemce i zaczarowanych gołębiach. To także dawna siedziba polskich władców, miasto królewskie i historyczna stolica naszego kraju. Oprócz pieknych zabytków znajduje się tu także wiele miejsc, w ktorych można obcować z naturą, w tym ponad 40 parków i 5 rezerwatów przyrody. To miasto jest również centrum kultury i sztuki.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Nie sposób wymienić tylko kilku miejsc, które warto zwiedzić w dawnym mieście królów. Mnoga ilość zabytków opowiadających ciekawa historię tej metropilii, połączona ze wspólczesnymi wydarzeniami kulturalnymi zachęcają, aby pozostać tu dłużej. Sprawdź, co warto zobaczyć w Krakowie w pierwszej kolejności:

  • Wawel- to dawna siedziba królów. Na szczególną uwagę zasługują tu Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Królewskie Apartamenty oraz Skarbiec Koronny. W sezonie warto również zajrzeć do Smoczej Jamy.
  • Kopiec Piłsudskiego- w Krakowie znajduje się aż pięć kopców. Piłsudskiego jest nie tylko najwyższym z nich, ale także najwyższym w całym naszym kraju.
  • Rynek Główny i Sukiennice- Rynek Główny w Krakowie powstał w XIII wieku. Warto przyjrzeć się tu zabytkowym kamienicom, Ratuszowej Wieży oraz Sukiennicom, które dawniej skrywały kramy i stragany.
  • Dom Strachu- usytuowany jest w kamienicy na ulicy Floriańskiej. To miejsce dla ludzi o mocnych i stalowych nerwach, gdyż podobno spotyka się tu zbłąkane dusze i inne, przerażające mary.
  • Plac Bohaterów Getta- usytuowany jest na Podgórzu. W okresie przedwojennym był Placem Zgody, podczas II wojny światowej stał się nie tylko centralnym punktem żydowskiego getta, ale także miejsce, skąd wywieziono zgromadzonych tu Żydów, do obozów koncentracyjnych. Dziś warto zobaczyć tu rzeźby krzeseł.
  • Dom Jana Matejki- to miejsce, w którym urodził się, mieszkał i tworzył słynny malarz. Dziś jest tu muzeum, w którym możemy podziwiać wystawy związane z jego życiem i pracami. Znajduje się w nim około 6 tysięcy eksponatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *