Co warto zobaczyć w Toruniu?

Toruń to miasto słynnego, polskiego astronoma- Mikołaja Kopernika oraz słodkich i znanych w całej Polsce pierników. Mało kto jednak wie, że to także jedno z dawnych, najbogatszych miast naszego kraju, a obecnie też miasto sportu. Sprawdź, co warto zobaczyć w Toruniu w pierwszej kolejności.

Kilka ciekawostek na temat Torunia

Historia ziem, na których leży dzisiejszy Toruń sięga kilku tysięcy lat przed naszą erą. Była tu między innymi osada łużyńska oraz szlak bursztynowy. O początkach dzisiejszego miasta możemy mówić dopiero od IX wieku naszej ery, kiedy powstał tu drewniany gród toruński. Miasto założyli natomiast w XIII wieku Krzyżacy. Posiada ono bardzo bogatą historię. Urodziło się tu wielu znanych osobistości, między innymi sławny i poważany astronom, który wstrzymał słońce i ruszył ziemię, czyli Mikołaj Kopernik, współczesna aktorka Joanna Koroniewska-Dowbor, dziennikarz Maciej Dowbor, spadochroniarz Roman Lewandowski, podróżnik Tony Halik oraz znany aktor Bogusław Linda.

Co warto zobaczyć w Toruniu

Toruń najlepiej zwiedzać pieszo, aby móc podziwiać jego uliczki oraz piękne kamienice. Są jednak miejsca wyjątkowe, których nie można pod żadnym pozorem przeoczyć. O to co warto zobaczyć w Toruniu w pierwszej kolejności:

  • Krzywa Wieża- pełniła funkcje: obronną, karceru dla kobiet, kuźni i mieszkania. Powstała w średniowieczu, a obecne jej odchylenie wynosi prawie 1,5 metra. To jeden z głównych symboli Torunia.
  • Stare Miasto- ten Średniowieczny Zespół Miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dawniej w tej części miasta mieścił się główny ośrodek handlu.
  • Bulwar filadelfijski- to idealne miejsce do rodzinnego spaceru brzegiem Wisły. Ma 2 kilometry długości i stanowi obecnie jedno z miejsc, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne.
  • Żywe Muzeum Piernika- to miejsce, którego w Toruniu nie można pominąć. Mistrz Piernikarski i Wiedźma Korzenna nauczą Was tu piec tradycyjne, toruńskie pierniki i przy okazji zapoznają z historią tego miejsca.
  • Dom Mikołaja Kopernika- znajduje się w nim teraz muzeum, w którym za pomocą interaktywnej ekspozycji można poznać historię rodziny słynnego astronoma.
  • Dom Legend Toruńskich- położony jest kilkadziesiąt kroków od Rynku Staromiejskiego. To miejsce nie tylko ciekawe, ale i tajemnicze. Najpierw obejrzysz tu interaktywny pokaz legend, a następnie wybierzesz się z przewodnikiem na ich poznawanie podczas spaceru po Starówce.

One thought on “Co warto zobaczyć w Toruniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *