Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Zakopane, czyli niepisana zimowa stolica Polski to miasto położone u podnóża Tatr – najwyższych polskich gór i jedynych, które mają charakter alpejski. Większość przybywających tu turystów kieruje swoje kroki na górskie szlaki. Tymczasem w samym mieście również jest co zobaczyć. Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Co warto zobaczyć w Zakopanem: Willa Koliba

Będąc w Zakopanem, nie sposób nie poznać bliżej stylu zakopiańskiego stworzonego przez Stanisława Witkiewicz. Swoje kroki koniecznie trzeba skierować do Willi Koliba. Obecnie mieści się w niej Muzeum Tatrzańskie. To najlepsze miejsce dla tych, którzy na własne oczy chcą przekonać się czym charakteryzuje się styl zakopiański.

Co warto zobaczyć w Zakopanem: kaplica na Jaszczurówce

To właśnie tutaj odbywają się najbardziej niezwykle pasterki odprawiane o północy w nocy z 24 na 25 grudnia. Takiego klimatu jak tu, nie ma nigdzie indziej. Jest to kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowano ją w latach 1904 – 1908. Autorem projektu jest nie kto inny jak wspomniany już Stanisław Witkiewicz. Obecnie uważa się, że jest to jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów, jakie znajdują się na terenie naszego kraju.

Co warto zobaczyć w Zakopanem: cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Jeśli chodzi o to, co warto zobaczyć w Zakopanem, to cmentarz na Pęksowym Brzyzku jest miejscem, o którym nie można zapomnieć. To jedno z bardziej niezwykłych miejsc na mapie całego Zakopanego i Podhala. Jest to stary cmentarz, którego historia rozpoczęła się w latach 50. XIX wieku. Jego powstanie miasto zawdzięcza Józefowi Stolarczykowi, który był pierwszym proboszczem w Zakopanem. Cmentarz jest naprawdę niewielki. Mimo to znajdują się na nim groby szeregu wybitnych osób. Uważa się, że jest to jedna z trzech – po warszawskich Powązkach i cmentarzu Rakowickim w Krakowie – najważniejszych nekropolii w kraju. To tutaj pochowany został słynny Klimek Bachleda, to również tu znajduje się grób Kazimierza Przerwy – Tetmajera.

Zakopane to miasto o niezwykłym klimacie i wielu interesujących obiektach do zobaczenia. Te wskazane przez nas to jedynie niewielki wycinek tego, co można tu znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *