Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Zakopane, czyli niepisana zimowa stolica Polski to miasto położone u podnóża Tatr – najwyższych polskich gór i jedynych, które mają charakter alpejski. Większość przybywających tu turystów kieruje swoje kroki na górskie szlaki. Tymczasem w samym mieście również jest co zobaczyć. Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Co warto zobaczyć w Zakopanem: Willa Koliba

Będąc w Zakopanem, nie sposób nie poznać bliżej stylu zakopiańskiego stworzonego przez Stanisława Witkiewicz. Swoje kroki koniecznie trzeba skierować do Willi Koliba. Obecnie mieści się w niej Muzeum Tatrzańskie. To najlepsze miejsce dla tych, którzy na własne oczy chcą przekonać się czym charakteryzuje się styl zakopiański.

Co warto zobaczyć w Zakopanem: kaplica na Jaszczurówce

To właśnie tutaj odbywają się najbardziej niezwykle pasterki odprawiane o północy w nocy z 24 na 25 grudnia. Takiego klimatu jak tu, nie ma nigdzie indziej. Jest to kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowano ją w latach 1904 – 1908. Autorem projektu jest nie kto inny jak wspomniany już Stanisław Witkiewicz. Obecnie uważa się, że jest to jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów, jakie znajdują się na terenie naszego kraju.

Co warto zobaczyć w Zakopanem: cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Jeśli chodzi o to, co warto zobaczyć w Zakopanem, to cmentarz na Pęksowym Brzyzku jest miejscem, o którym nie można zapomnieć. To jedno z bardziej niezwykłych miejsc na mapie całego Zakopanego i Podhala. Jest to stary cmentarz, którego historia rozpoczęła się w latach 50. XIX wieku. Jego powstanie miasto zawdzięcza Józefowi Stolarczykowi, który był pierwszym proboszczem w Zakopanem. Cmentarz jest naprawdę niewielki. Mimo to znajdują się na nim groby szeregu wybitnych osób. Uważa się, że jest to jedna z trzech – po warszawskich Powązkach i cmentarzu Rakowickim w Krakowie – najważniejszych nekropolii w kraju. To tutaj pochowany został słynny Klimek Bachleda, to również tu znajduje się grób Kazimierza Przerwy – Tetmajera.

Zakopane to miasto o niezwykłym klimacie i wielu interesujących obiektach do zobaczenia. Te wskazane przez nas to jedynie niewielki wycinek tego, co można tu znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *