Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Poznań kojarzony jest głównie z bodzącymi się na Starówce koziołkami, różnorodnymi daniami z ziemniaków i rogalami marcińskimi. To trzy najbardziej charakterystyczne cechy tego miasta. Warto jednak zobaczyć w Poznaniu jeszcze kilka innych miejsc. Równie ciekawych.

Poznań, miasto koziołków, pyr i rogali

Codziennie, w samo południe, na poznańskim Ratuszu można obejrzeć pokaz bodących się rogami dwóch koziołków. Najbardziej charakterstycznego symbolu tego miasta. Pierwszy zegar z tymi zwierzątkami pojawił się na wieży w XVI wieku, niestety został zniszczony przez piorun. Łącznie wymieniany był dwukrotnie. Obecny został zamontowany na początku drugiej połowy XX wieku.

Warto również wspomnieć, że Poznań to także kulinarna kolebka Wielkopolski. Królują tu pyry czyli ziemniaki i świętomarcińskie rogale. Te oryginalne wypieki pochodzą własnie z tego regionu, a ich receptura jest ściśle strzeżona. Chcąc poznać tajemnice ich wyrobu waerto wziąć udział w jednym z pokazów organziowanych w Muzeum Rogali.

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

O to pięć wyjątkowych miejsc, które trzeba i warto zobaczyć w Poznaniu:

  • Stary Rynek- to na nim znajduje się Ratusz z poznańskimi koziołkami i Muzeum Historii Miasta, Waga Miejska, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Odwach wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz kolorowe Domki Budnicze. Warto wspomnieć, że w tutejszych kawiarniach podają najlepszą kawę w mieście.
  • Zamek Cesarski- to dawna siedziba cesarza Prus Wilhelma II. Budowano ją przez pięć lat, na początku XX wieku. Koniecznie trzeba tu zobaczyć Salę Tronową.
  • Park Cytadela- w dzielnicy Winogrady znajduje się najważniejszy i najbardziej okazały park w mieście, a w nim oprócz zachęcających do spacerów alejek, także liczne forty, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii Poznań, Amfiteatr oraz słynna instalacja rzeźb „Nierozpoznani”.
  • Palmiarnia- znajduje się w Parku Wilsona. W swojej kolekcji posiada roślinność ze wszystkich kontynentów świata oraz akwarium z egzotycznymi rybami. To idealne miejsce, aby odpocząć i się zrelaksować wśród orientalnej przyrody. Otwarta codziennie oprócz poniedziałków.
  • Fara Poznańska- jest barokową bazyliką z licznymi kaplicami i wyjątkowym sklepieniem. Znajdują się w niej organy Friedricha Ladegasta, na których jak głosi legenda grywa kobieca zjawa. Organowe koncerty odbywają się co sobotę, kilkanaście minut po 12

One thought on “Co warto zobaczyć w Poznaniu?

  1. Byliśmy ostatnio w Poznaniu. Piękne miasto! Na pewno jeszcze wrócimy. Nocowaliśmy w samym centrum w Hotelu Włoskim! Polecam, wszędzie blisko! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *